Bez kategorii

Świeżo zbierane pędy sosny – nowy hit zdrowego stylu życia! Poznaj ich magiczne właściwości!

Młode pędy sosny, podobnie jak pączki innych roślin, to skarbnica składników odżywczych. Roślina oddaje tam całe swoje bogactwo, aby móc się prawidłowo rozwijać. Dlatego przetwory z pędów sosny to naturalne remedium na wiele chorób – szczególnie pomocna jest przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Planujesz zrobić nalewkę z sosny? Sprawdź, kiedy, jak i gdzie zbierać na nią pędy sosny!
Spis treści
  1. Gdzie, kiedy i jak zbierać pędy sosny?
  2. Jakie pędy zbierać pędy na nalewkę sosnową?
  3. Zbieranie pędów sosny – czego robić nie wolno?
  4. Na co pomagają pędy sosny?

Gdzie, kiedy i jak zbierać pędy sosny?

Młode pędy sosny zbieramy wiosną, najczęściej na początku maja, kiedy na drzewach pojawiają się przyrosty, czyli te części, które będziemy wykorzystywać do nalewek i syropu. Przycinamy je ostrym nożem lub sekatorem. Najlepsze na nalewkę i syrop pędy mają młode sosny rosnące na piaszczystych, dobrze nasłonecznionych polanach.

Jakie pędy zbierać pędy na nalewkę sosnową?

Pędy sosny zbierane z myślą o nalewce sosnowej nie powinny być zbyt małe, ale jednocześnie nie mogą być za długie. Optymalna długość pędów sosny na nalewkę sosnową to 10-12 centymetrów. Dłuższe nie mają już zbyt dużo cennego soku, który chcemy pozyskać. Zbierane przez nas pędy nie mogą mieć już igieł o brązowo-żółtym odcieniu. Pędy sosny powinny być lepkie – to świadczy, że mają bardzo dużo soku.

Zbieranie pędów sosny – czego robić nie wolno?

Przy zrywaniu pamiętajmy, że nie wolno zrywać pędów ze wszystkich gałęzi danej sosny, a nawet wszystkich pędów z jednej gałęzi sosny. Drzewo ma rosnąć dalej i nie możemy go zniszczyć. Nie łamiemy też gałęzi w celu pozyskania pędów na nalewkę sosnową.

Na co pomagają pędy sosny?

Pędy sosny, zwłaszcza te młode, mają wiele potencjalnych zastosowań zdrowotnych i korzyści dla organizmu. Oto kilka sposobów, w jakich mogą pomagać:

  • Wsparcie układu oddechowego: pędy sosny zawierają naturalne substancje, takie jak terpeny i flawonoidy, które mają właściwości wykrztuśne i przeciwzapalne. Syrop z pędów sosny może być stosowany do łagodzenia objawów przeziębienia, kataru, kaszlu i innych dolegliwości układu oddechowego.
  • Oczyszczanie organizmu: napar lub syrop z pędów sosny może działać jako naturalny środek oczyszczający, wspomagając procesy detoksykacji organizmu poprzez stymulację wydalania toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.
  • Wsparcie układu moczowego: zawarte w pędach sosny związki mogą działać jako delikatny środek moczopędny, co może pomóc w zapobieganiu infekcjom układu moczowego i wspierać zdrowie nerek.
  • Leczenie problemów skórnych: pędy sosny posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dlatego nalewka lub napar z nich mogą być stosowane do leczenia różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, łupież, grzybica skóry czy łuszczycowe zapalenie skóry.
  • Poprawa krążenia krwi: składniki zawarte w pędach sosny, takie jak rutyna i flawonoidy, mogą pomóc w poprawie krążenia krwi poprzez wzmacnianie naczyń krwionośnych i zwiększanie elastyczności ścianek naczyniowych.
  • Zwalczanie objawów reumatycznych: zewnętrzne stosowanie naparu lub nalewki z pędów sosny może przynieść ulgę w przypadku bólu mięśni i stawów, łagodząc stany zapalne i zmniejszając napięcie mięśni.
  • Odpędzanie owadów: aromat sosny może działać jako naturalny środek odstraszający owady, takie jak komary czy meszki. Można stosować olejki eteryczne z pędów sosny w różnych formach, aby chronić się przed ukąszeniami owadów.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem stosowania pędów sosny w celach leczniczych zawsze warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek istniejące problemy zdrowotne lub stosujesz inne leki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *